Εξαιρετικές αγωνιστικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές των σωματείων του νομού Ρεθύμνου στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κρήτης Παγκρατίου Αθλήματος, που πραγματοποιήθηκε στις 13 Απριλίου 2014 στο Κλειστό Γυμναστήριο Σούδας.
Σ’ ένα πρωτάθλημα με μεγάλο ανταγωνισμό και πάνω από 500 συμμετοχές αθλητών από συλλόγους της Κρήτης, οι αθλητές και οι αθλήτριες των προπονητών Παναγιώτη Κανακαράκη, Γιάννη Δημητρόπουλου, Βαγγέλη Συνολάκη και Νεκτάριου Κόνδυλα επέδειξαν υψηλό αγωνιστικό επίπεδο και επέστρεψαν στο Ρέθυμνο, έχοντας κατακτήσει χρυσά, αργυρά και χάλκινα μετάλλια.
Πιο αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά σύλλογο είναι τα εξής:
Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Πλούσια ήταν η συγκομιδή μεταλλίων του συλλόγου του Π. Κανακαράκη:
– Λαμπαθάκη Δήμητρα, 1η θέση
– Κακλαμάνος χαράλαμπος, 1η θέση
– Αλεφαντινός Μιχαήλ, 1η θέση
– Αναγνώστου Νικόλαος, 3η θέση
– Πετράκης Ευάγγελος, 3η θέση
– Πάγκαλος Γεώργιος, 2η θέση
– Πάγκαλος Μιχαήλ, 1η θέση
– Φραγγεδάκης Μανώλης, 2η θέση
– Ξυδάκης Νικόλαος, 2η θέση
– Καραβασίλης Ηλίας, 2η θέση
– Αποκορωνιωτάκη Χριστίνα, 1η θέση
– Τζιλιγκάκη Ιωάννα, 2η θέση
– Καλοειδάς Ανδρόνικος, 3η θέση
– Λεντζάκης Κων/νος, 4η θέση
– Καλλιτσουνάκη Ελένη, 4η θέση
– Φωτόπουλος Δημήτρης, 1η θέση
– Κωστογιάννης Μανώλης, 1η θέση
– Ποθουλάκη Κατερίνα, 2η θέση
– Φωτόπουλος Νίκος, 3η θέση
– Μαγκούτας Λευτέρης, 2η θέση
– Βαβλέκης Γιώργος, 2η θέση
– Γιακουμάκης Βασίλης, 1η θέση
– Αλεφαντινού Κατερίνα, 1η θέση
– Φωτόπουλος Παναγιώτης, 2η θέση
– Αλεβυζάκη Ευανθία, 1η θέση
– Τριανταφυλλίδης Νικόλαος, 3η θέση
– Μαρής Μανόλης, 2η θέση
– Μαρής Γιώργος, 1η θέση
– Τριανταφυλλίδης Βασίλης, 3η θέση
– Καλλιτσουνάκη Ειρήνη, 2η θέση
– Μπερβανάκη Ράνια, 2η θέση
– Καλλιτσουνάκη Ευαγγελία, 1η θέση
– Μητροφανάκη Κωνσταντίνα, 1η θέση
– Βόλακας Μιχάλης, 1η θέση
– Τζαγκαράκης Προκόπης, 1η θέση
– Τσιλικάκη Κωνσταντίνα, 1η θέση
– Φραντζεσκάκη Ιωάννα, 3η θέση
– Σταυρουλιδάκη Κατερίνα, 2η θέση
– Ξηρά Ειρήνη, 3η θέση
– Ξηράς Μάνος, 4η θέση
– Ζαχαριουδάκης Οδυσσέας, 2η θέση
– Κλίνης Γιάννης, 2η θέση
– Κλίνης Βασίλης, 1η θέση
– Ποθουλάκη Ναταλία, 1η θέση
– Τριπολιτάκης Ηλίας, 3η θέση
– Κοράκης Γιώργος, 4η θέση
– Κοράκης Αργύρης, 2η θέση
Εκ μέρους των προπονητών, ο Π. Κανακαράκης, πρόεδρος Τεχνικής Επιτροπής του Παγκρατίου και Υπεύθυνος του Αθλήματος στην Κρήτη, σε δήλωσή του αναφέρει: «Το παγκρήτιο πρωτάθλημα ήταν πάρα πολύ καλό και πρώτη φορά είχε τόσο μεγάλη συμμετοχή αθλητών και συλλόγων.
Είμαστε όλοι ενθουσιασμένοι για την συμμετοχή, για την καλή διάθεση που υπήρξε στο γήπεδο απ’ όλους, για το θετικό κλίμα και βεβαίως για την τεράστια ανάπτυξη που γνωρίζει το Παγκράτιο Άθλημα.
Εγώ ιδιαίτερα ως υπεύθυνος του αθλήματος για την Περιφέρεια Κρήτης, είμαι πολύ ευχαριστημένος από την έκβαση της διοργάνωσης, αλλά και ως προπονητής μπορώ να δηλώσω το ίδιο, διότι οι αθλητές του Ρεθύμνου, όπως δείχνουν τα αποτελέσματα, τα πήγαν πολύ καλά στο πρωτάθλημα, σε όλες τις κατηγορίες».
Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Δέκα πέντε μετάλλια κέρδισαν οι αθλητές της Ακαδημίας Ρεθύμνου, του προπονητή Β. Συνολάκη, στο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Παγκρατίου, αποκομίζοντας σημαντικές εμπειρίες για το μέλλον:
– Νίκος Τσικουδάκης, 1η θέση (8-9 ετών)
– Γεράσιμος Αραμπατζόγλου, 2η θέση (8-9 ετών)
– Ολίβια Λέβερ, 3η θέση (8-9 ετών)
– Κωνστανσταντίνα Συνολάκη, 1η θέση (10-11 ετών)
– Χρόνης Τσικουδάκης, 3η θέση (10-11 ετών)
– Ζαχαρένια Καποστάνιο, 4η θέση (10-11 ετών)
– Γιώργος Καραβιώτης, 4η θέση (10-11 ετών)
– Μιχάλης Γαγάνης, 1η θέση (12-13 ετών)
– Φωτεινή Τσικουδάκη, 3η θέση (12-13 ετών)
– Νίκος Γυπαράκης, 3η θέση 12-13 (ετών)
– Καλυβιανάκη Γεωργία, 3η θέση (12-13 ετών)
– Βαγγέλης Συνολάκης, 4η θέση (12-13 ετών)
– Κάρολος Καποστάνιο, 2η θέση (14-15 ετών)
– Καλυβιανάκη Κωνσταντίνα, 3η θέση (14-15 ετών)
– Κώστας Λαγουδάκης, 3η θέση (20+ ετών)
Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ατσιποπούλου
Πολύ καλές εμφανίσεις στους αγώνες Παγακρατίου και στα Παλαίσματα, πραγματοποίησαν οι αθλητές του Γ. Δημητρόπουλου:
Αγώνες Παγκρατίου
– Δημητροπούλου Άρτεμις, 1η θέση
– Δημητροπούλου Χαρίκλεια, 1η θέση
– Μαθιουδάκης Χρυσοβαλάντης, 2η θέση
– Παπατζανής Ευάγγελος, 2η θέση
– Μαθιουδάκης Σταύρος, 3η θέση
– Κουκουλίτσας Χρήστος, 3η θέση
– Μοράκης Γεώργιος, 3η θέση
– Μαυροματάκης Γεώργιος, 3η θέση
– Κασφίκης Χρήστος, 3η θέση
– Χαιρέτης Ιωάννης, 3η θέση
– Παυλίδου Αικατερίνη, 3η θέση
– Σέττα Ιωάννα, 3η θέση
– Μπότσαρη Ειρήνη, 3η θέση
– Γαλεράκη Αναστασία, 3η θέση
Παλαίσματα
– Σέττα Ιωάννα -Παυλίδου Αικατερίνη, 1η θέση
– Χατζηδάκης Μάρκος- Μοράκης Γεώργιος, 2η θέση
– Κασφίκης Γεώργιος-Μαυροματάκης Γεώργιος, 3η θέση
Αθλητικός Σύλλογος «Πολυδάμας» Σπηλίου
Σημαντικές ήταν οι επιδόσεις των αθλητών του Σπηλίου του προπονητή Ν. Κόνδυλα:
– Κόνδυλα Σωτηρία, 1η θέση
– Ευστρατίου Χρύσα, 1η θέση
– Καμπουράκη Κατερίνα, 1η θέση
– Σαββοργινάκη Ελένη, 1η θέση
– Κοκονάς Τάσος, 1η θέση
– Λουλουδακης Ηλίας, 2η θέση
– Κόκκινος Κωνσταντίνος, 2η θέση
– Κόνδυλα Αμαλία, 3η θέση
– Παπαδάκη Ιωάννα, 3η θέση
– Κόκκινου Μαρία, 3η θέση
– Παναγιωτάκης Γιάννης, 3η θέση
– Λουκάκης Αντώνης, 3η θέση
– Σαρτζετάκης Γιάννης, 3η θέση
– Καββαδάκης Στράτος, 3η θέση
– Μαρινάκη Ιωάννα, 3η θέση
– Καούρ Κάρεν, 3η θέση
– Σπυρλιδάκης Μανώλης, 3η θέση