Καθοριστικά παιχνίδια περιλαμβάνει το «μενού» της 4η αγωνιστικής Α’ τοπικού, από τα οποία όμως ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι Ρεθυμνιακού – Αστέρα Περάματος.
Την Κυριακή το απόγευμα στις 4:00 όλα τα «φώτα» των φίλων του τοπικού θα είναι στραμμένα στο μεγάλο αυτό παιχνίδι. Το παιχνίδι θα διαιτητεύσουν οι Βοσκάκης, Φραγκιαδάκης, Μοχιανάκης.
Η ομάδα της Σοχώρας αντιμετωπίζει το δυνατό φέτος Αστέρα Περάματος που έχει μέχρι στιγμής το απόλυτο 3×3, αλλά και είναι και η μοναδική ομάδα από τις 16 που δεν έχει δεχτεί γκολ. Την ίδια μέρα και ώρα ο τρίτος της παρέας κορυφής Ερμής υποδέχεται στα Ζωνιανά, το γείτονα Αετό Ανωγείων, ενώ ο Άρης το Σάββατο αντιμετωπίζει στην Ασή Γωνιά την ομώνυμη ομάδα.
Ενδιαφέρουσες όμως είναι και οι υπόλοιπες πέντε αναμετρήσεις, με τη Δόξα να υποδέχεται τον ΠΑΟ Αλφά, τον ΟΦΑ στους Αρμένους τον Ψηλορείτη, η Κάλυβος τον Τάλω Μελιδονίου και ο Ποσειδώνας τον Αστέρα Ρεθύμνου.
Τέλος την Κυριακή στα Μισίρια (λόγω τιμωρίας) τα Λιβάδια αγωνίζονται με το Σπήλι.
Ανοίγει η αυλαία στο Β’ τοπικό
Με δύο παιχνίδια το Σάββατο και τρία την Κυριακή ξεκινά το 50ο πρωτάθλημα Β΄ τοπικού 2014-15, με τις περισσότερες από τις 10 ομάδες να διεκδικούν τα 2 ή 3 εισιτήρια ανόδου για την Α΄ κατηγορία.
Στο γήπεδο Επισκοπής το Σάββατο η Φλόγα Ρουστίκων υποδέχεται το Φοίνικα, ενώ στο γήπεδο Μελιδονίου το Γαράζο τις Μαργαρίτες στο πρώτο Μυλοποταμίτικο ντέρμπι.
Την Κυριακή διεξάγονται οι άλλες τρεις αναμετρήσεις: Απόλλωνας-ΕΑΠ, Πάνορμο-Επισκοπή Β΄ και Μέλαμπες-Παναρκαδικός.
Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Το πρόγραμμα Α’ και Β’ τοπικού
Σάββατο 18-10-2014
Ώρα Γήπεδο Ομάδες Διαιτητής-Βοηθοί-Παρατηρητής Διαιτησίας
16:00 Ασή Γωνιάς ΑΟ Ασή Γωνιάς – ΑΟ Άρης Σταυρουλάκης Γ./Ι., Μαυρεδάκης Ν. – Ποιμενάκης Γ., Π.Δ. Δημητρακάκης Κ.
16:00 Μισιρίων ΑΕ Δόξα Πλατανέ – ΠΑΟ Αλφάς Δρακακάκης Ν.
Συργούνη Ε. -Τομακτσίδης Π.
Π.Δ. Βαμβακίδης Α.
16:00 Αρμένων ΟΦ Αρμένων – ΑΟ Ψηλορείτης Μιάρης Γ.
Λιοδάκης Ε. -Τσαμπουράκης Γ.
Π.Δ. Γαγανης Β.
16:00 Περάματος ΑΟ Κάλυβος – ΑΟ Τάλως Μελιδονίου Κετεσίδης Θ.
Βαρβαντάκης Μ. – Σταυρουλάκης Ρ.
Π.Δ. Καλαϊτζάκης Ε.
16:00 Γερανίου ΑΟ Ποσειδών – ΑΟΝ Αστέρας Ρ. Δασκαλομαρκάκης Γ.
Φραγκιαδάκης Ι. – Αλεξάκης Α.
Π.Δ. Χριστοδουλάκης Δ.
16:00 Ρεθύμνου Αο Λιβαδίων – ΑΟ Σπηλίου Σταυρουλάκης Γ./Ε.
Παπαδάκης Ιως. – Καπαδουκάκης Ε.
Π.Δ. Δελήμπασης Κ.
16:00 Επισκοπής ΑΟ Φλόγα Ρουστίκων – ΑΓΣΣΝ Φοίνικας Φραντζεσκάκης Σ.
Κατσαμάς Μ. – Βαββος Α.
16:00 Μελιδονίου ΑΠΣ Τάλως Γαράζου – ΑΟ Μαργαριτών Μοχιανάκης Γ.
Κουτσουράκης Ε. – Νεραντζακης Ν.
12:00 Μισιρίων ΑΟ Απόλλων – Αε Ατσιποπούλου Πρινέ Δρακακάκης Ν.
Μαυρεδάκης Ν. – Τσαμπουράκης Γ.
Π.Δ. Δελήμπασης Κ.
12:00 Περάματος ΑΟ Πανόρμου – ΑΟ Επισκοπής 2010 Κατσαμάς Μ.
Σκεπετζάκης Ε. – Μαϊνωλάς Ε.
Π.Δ. Καλαιτζακης Ε.
16:00 Ζωνιανών ΑΟ Ερμής Ζωνιανών – ΑΟ Αετός Ανωγείων Καλυβιανάκης Κ.
Μιάρης Γ. – Καπαδουκάκης Ε.
Π.Δ. Χριστοδουλάκης Δ.
16:00 Ρεθύμνου ΑΟ Ρεθυμνιακός – ΑΕ Αστήρ Περάματος Βοσκάκης Μ.
Φραγκιαδακης Ι. – Μοχιανακης Γ.
Π.Δ. Δελήμπασης Κ.
16:00 Μελάμπων ΑΟ Μελάμπων – ΑΓΟΔΑ Παναρκαδικός Κετεσίδης Θ.
Τομακτσίδης Π. – Καραγιαννόπουλος Θ.
Βαθμολογία Α’ Τοπικού
(Σε 3 αγώνες)
1. Ζωνιανά 9 12-1
– Πέραμα 9 11-0
– Άρης 9 9-3
4. Ρεθυμνιακός 7 12-1
– Αστέρας 7 5-3
6 ΟΦΑ 4 2-3
– Κάλυβος 4 3-3
– Σπήλι 4 2-2
9. Ποσειδώνας 3 2-8
– Αετός 3 4-5
11. Δόξα 2 2-6
– ΠΑΟ Αλφά 2 4-5
13 Μελιδόνι 1 5-8
– Ψηλορείτης 1 1-7
– Ασή Γωνιά 1 2-14
16. Λιβάδια 0 2-9
Ωρα Γήπεδο Κατηγορία Ομάδες Διαιτητής -Βοηθοί
11:00 Ατσιποπούλου Νέων 11×11 ΑΕ Ατσιποπούλου Πρινέ – ΟΦ Αρμένων Βαρβαντάκης Μ.
Σαρής Ν. – Κελαϊδής Γ.
11:00 Μισιρίων Νέων 11×11 ΑΓΟΔΑ Παναρκαδικός – ΑΟ Σπηλίου Λιοδάκης Ε.
ΤΣΙΓΔΙΝΟΣ Ε. – Κοκκινάκης Α.
10:30 Ρεθύμνου Προπαίδων 8×8
Α΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΟΝ Αστέρας Ρ. 1 – ΟΦ Αρμένων 1 Τσαμπουράκης Γ.
10:30 Ρεθύμνου Προπαίδων 8×8
Α΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΟΝ Αστέρας Ρ. 2 – ΠΣ Ρέθυμνο 1 Νεραντζάκης Ν.
12:30 Ρεθύμνου Προπαίδων 8×8
Β΄ Όμιλος ΑΟ Ρεθυμνιακός 2 – Παιδεία 2 Ποιμενάκης Γ.
12:30 Ρεθύμνου Προπαίδων 8×8
Β΄ Ομιλος ΑΟΝ Κεραυνός – ΑΟ Άρης 2 Μαυρεδάκης Ν.
10:30 Καλογεράκη Προπαίδων 8×8
Α΄ ΟΜΙΛΟΣ ΡΕΚΑΛ 2012 1 – ΑΟ Ρεθυμνιακός 1 Παπαδάκης ΙΩΣ.
11:45 Καλογεράκη Προπαιδων 8×8
Β΄ ΟΜΙΛΟΣ ΡΕΚΑΛ 2012 2 – ΑΟ Επισκοπής 2010 Μαϊνωλάς Ε.
13:00 Καλογεράκη Προπαίδων 8×8
Β΄ ΟΜΙΛΟΣ ΡΕΚΑΛ 2012 3 – ΟΦ Αρμένων 2 Σκεπετζάκης Ε.
11:00 Ανυφαντάκη Προπαίδων 8×8
Β΄ ΟΜΙΛΟΣ ΠΣ Ρέθυμνο 2 – ΑΕ Δόξα Πλατανέ Σταυρουλάκης Ρ.
18:30 Μισιρίων Προπαίδων 8×8
Α΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΟ ΑΡΗΣ 1 – Παιδεία 1 Μαϊνωλάς Ε.
18:30 Μισιρίων Προπαιδων 8×8
Α΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΟΔΑ Παναρκαδικός – ΑΕ Ατσιποπούλου Πρινέ Σκεπετζάκης Ε.
14:30 Περάματος Νέων 11×11 ΑΕ ΑΣΤΗΡ Περάματος – ΑΟΝ Αστέρας Ρ. Σταυρουλάκης Ρ.
Κουτάντος Κ. – Κοκολάκης Μ.
10:30 Περάματος Προπαίδων 8×8
Α΄ Ομιλος ΑΕ ΑΣΤΗΡ Περάματος – ΑΟ Ποσειδών
Βαρβαντάκης Μ.