Με τους γνωστούς κλειδάριθμους, δυο μεγάλες επιστροφές στο Ρεθεμνιώτικο ποδόσφαιρο, αλλά και μια ετεροχρονισμένη, αλλά αποδεκτή και ευπρόσδεκτη επανένταξη στα δρώμενα των ερασιτεχνικών κατηγοριών άνοιξε την αυλαία της η φετινή Β’ ΕΠΣΡ, με την απαιτούμενη κλήρωση που πραγματοποιήθηκε όπως και εκείνη της αντίστοιχης Α’, αλλά και του θεσμού του Κυπέλλου στο «Κτήμα Πάνακρον» στην Σχολή Ασωμάτων στο Αμάρι. Όπως και για την Α’ Κατηγορία ΕΠΣΡ, όσο και για την «μικρή» των ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων Ρεθύμνου, έξι ήταν οι ομάδες που έλαβαν από την διοργανώτρια κλειδάριθμους καθώς μοιράζονται 3 γήπεδα είτε εντός των στενών ορίων της «μητρόπολης» του Νομού, είτε των περιχώρων. Έτσι λοιπόν ο Παναρκαδικός που εγκατέλειψε το «Kido», αλλά και ο Απόλλωνας που το χρησιμοποίησε για κάποιο διάστημα πέρσι αλλά επέστρεψε στα Μισίρια, μοιράζονται το γήπεδο της εθνικής οδού. Ο Κεραυνός, αλλά και ο Λίβας «συγκατοικούν» στην Σοχώρα, ενώ το γήπεδο των Μελάμπων θα χρησιμοποιήσουν τόσο η τοπική ομάδα, όσο και η Αγία Γαλήνη που επέστρεψε στο ποδοσφαιρικό στερέωμα του Ρεθύμνου. Με τον γνωστό λοιπόν αυτό τρόπο λύθηκε και το θέμα με τις κοινές έδρες στην κατηγορία που θα έχει και φέτος το ρεπό της, θα έχει 13 «μονομάχους» και θα περιλαμβάνει δυο επανεμφανισθέντα «πρόσωπα», αλλά και ένα που στο παρά πέντε δεν έστησε το πρωτάθλημα στο «ραντεβού» τους.
Δυο φίλοι ήρθαν… φέτος, απ’ τα παλιά
Η Αγία Γαλήνη και το Αρκάδι Αγγελιανών, μετά την ολιγοετή απουσία τους από τα ποδοσφαιρικά δρώμενα του Ρεθύμνου επιστρέφουν δριμύτερα, με στόχο να παραμείνουν και να δώσουν το δικό τους «χρώμα», εκπροσωπώντας γεωγραφικά περιοχές του Νομού που όπως αποδείχτηκε «διψούσαν» για το λαοφιλές άθλημα.
Μαζί τους στην ολοκλήρωση του γρουσούζικου για τους προληπτικούς αριθμού των φετινών αγωνιστικών στην Β’ ΕΠΣΡ, και οι Μέλαμπες που μέσω των εκπροσώπων τους Γιώργου Μαργαρίτη και Αθηνάς Σπυριδάκη, πήραν το πολυπόθητο «ναι» για την συμμετοχή τους και στο νέο πρωτάθλημα.
Οι υπόλοιποι είναι οι γνωστοί από πέρσι, χωρίς τους προβιβασμένους από την κανονική περίοδο που δεν είναι άλλοι από τα Λιβάδια και τον Αστέρα Περάματος, την προβιβασμένη πριν από λίγες ημέρες, που δεν είναι άλλη από την ΝΕΑΡ, αλλά και τον Κεραυνό, που είναι τελικά η μοναδική ομάδα που υποβιβάστηκε από την Α’ ΕΠΣΡ.
Πάντως, η πρεμιέρα μπορεί να μην περιλάμβανε το μεγάλο ντέρμπι, όμως έχει τρεις αναμετρήσεις που σύμφωνα με την μεταγραφική δραστηριότητα των ομάδων, αλλά και το υπάρχον δυναμικό τους, είναι κάτι παραπάνω από ενδιαφέρουσες.
Στο γήπεδο της Ασή Γωνιάς, η τοπική ομάδα υποδέχεται τους «πιτσιρικάδες» του Κεραυνού, στην Σοχώρα το «πειρατικό» του Λίβα, αγνώστου δυναμικού, αλλά με πολύ όρεξη και αυτή την χρονιά για καλό ποδόσφαιρο, φιλοξενεί την Αναγέννηση ΜΠΣΡ, ενώ στο Ατσιπόπουλο, η ενισχυμένη Φλόγα Ρουστίκων θα αντιμετωπίσει τον Παναρκαδικό. Και έπεται συνέχεια.
Τέλος, το Δ.Σ. της Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου εξέφρασε την ανάγκη να ευχαριστήσει το «Κτήμα Πάνακρον» υπό τη νέα διεύθυνση του Αντώνη Χαροκόπου καθώς και το Δήμαρχο Αμαρίου και Πρόεδρο του ΑΟ Ψηλορείτη κ. Παντελή Μουρτζανό, για την άψογη μέριμνα διοργάνωσης και διεξαγωγής της κλήρωσης των πρωταθλημάτων και κυπέλλου της Ένωσης καθώς και την άριστη φιλοξενία που παρείχαν μετά την κλήρωση στους παρευρισκομένους των σωματείων.
Παρακάτω βλέπετε αναλυτικά το πρόγραμμα που έχει 26 αγωνιστικές:
1η-14η Αγωνιστική
Α.Ο.Επισκοπής 2010-Αρκαδι Αγγελιανών
Τάλως Γαράζου -Αγία Γαλήνη
Ασή Γωνια- Κεραυνός
Λίβας-Αναγέννηση ΜΠΣΡ
Φλόγα Ρουστίκων-ΑΓΟΔΑ
Α.Ο.Μελάμπων-Φοίνικας Σελλίων
Ρεπο: Απόλλων
2η-15η Αγωνιστική
Τάλως Γαράζου -Α.Ο.Επισκοπής 2010
Αρκάδι Αγγελιανών-Απόλλων
Τάλως Γαράζου -Ασή Γωνιά
Κεραυνός-Φλόγα Ρουστίκων
Αναγέννηση ΜΠΣΡ-Α.Ο.Μελάμπων
ΑΓΟΔΑ-Φοίνικας
Ρεπό: Λίβας
3η-16η Αγωνιστική
Α.Ο.Επισκοπής 2010-Απόλλων
Ασή Γωνιά- Τάλως Γαράζου
Λίβας-Αρκάδι Αγγελιανών
Φλογα Ρουστίκων-Αγία Γαλήνη
Φοίνικας-Κεραυνός
ΑΓΟΔΑ-Αναγέννηση ΜΠΣΡ
Ρεπο: Α.Ο.Μελαμπων
4η-17η Αγωνιστική
Ασή Γωνιά -Α.Ο.Επισκοπής 2010
Απόλλων-Λίβας
Τάλως Γαράζου -Φλόγα Ρουστίκων
Αρκάδι Αγγελιανων-Α.Ο. Μελάμπων
Αγία Γαλήνη-Φοίνικας
Κεραυνός-Αναγέννηση ΜΠΣΡ
Ρεπό:ΑΓΟΔΑ
5η-18η Αγωνιστική
Α.Ο.Επισκοπής 2010-ΛΙΒΑΣ
Ασή Γωνιά -Φλόγα Ρουστίκων
Α.Ο. Μελάμπων-Απόλλων
Φοίνικας – Τάλως Γαράζου
ΑΓΟΔΑ-Αρκάδι Αγγελιανών
Αναγέννηση ΜΠΣΡ -Αγία Γαλήνη
Ρεπό: Κεραυνός
6η-19η Αγωνιστική
Α.Ο. Επισκοπής 2010-Φλόγα Ρουστίκων
Λίβας – Α.Ο. Μελάμπων
Ασή Γωνιά -Φοίνικας
Απόλλων-ΑΓΟΔΑ
Τάλως Γαράζου-Αναγέννηση ΜΠΣΡ
Αρκάδι Αγγελιανών-Κεραυνός
Ρεπό: Αγία Γαλήνη
7η-20η Αγωνιστική
Α.Ο. Επισκοπής 2010-Α.Ο.Μελαμπων
Φοίνικας-Φλόγα Ρουστίκων
ΑΓΟΔΑ-Λίβας
Αναγέννηση ΜΠΣΡ-Ασή Γωνιά
Κεραυνός-Απόλλων
Αγία Γαλήνη-Αρκάδι Αγγελιανών
Ρεπό: Τάλως Γαράζου
8η-21η Αγωνιστική
Φοίνικας-Α.Ο.Επισκοπής 2010
Α.Ο. Μελάμπων-ΑΓΟΔΑ
Φλόγα Ρουστίκων-Αναγέννηση ΜΠΣΡ
Λίβας-Κεραυνός
Απόλλων-Αγία Γαλήνη
Τάλως Γαράζου-Αρκάδι Αγγελιανών
Ρεπό: Ασή Γωνιά
9η-22η Αγωνιστική
Α.Ο. Επισκοπής 2010-ΑΓΟΔΑ
Αναγέννηση ΜΠΣΡ-Φοίνικας
Κεραυνός-Α.Ο. Μελάμπων
Αγία Γαλήνη-Λίβας
Αρκάδι Αγγελιανών -Ασή Γωνιά
Απόλλων-Τάλως Γαράζου
Ρεπό: Φλόγα Ρουστίκων
10η-23η Αγωνιστική
Αναγέννηση ΜΠΣΡ-Α.Ο.Επισκοπής 2010
ΑΓΟΔΑ-Κεραυνός
Α.Ο.Μελάμπων-Αγία Γαλήνη
Φλόγα Ρουστίκων-Αρκαδι Αγγελιανών
Λίβας-Τάλως Γαράζου
Ασή Γωνιά -Απόλλων
Ρεπό: Φοίνικας
11η-24η Αγωνιστική
Α.Ο.Επισκοπής 2010-Κεραυνός
Αγία Γαλήνη-ΑΓΟΔΑ
Αρκάδι Αγγελιανών-Φοίνικας
Τάλως Γαράζου-Α.Ο. Μελάμπων
Απόλλων-Φλόγα Ρουστίκων
Λίβας-Ασή Γωνιά
Ρεπό: Αναγέννηση ΜΠΣΡ
12η-25η Αγωνιστική
Κεραυνός-Αγια Γαληνη
Αναγέννηση ΜΠΣΡ- Αρκάδι Αγγελιανών
ΑΓΟΔΑ-Τάλως Γαράζου
Φοίνικας-Απόλλων
Α.Ο. Μελάμπων-Ασή Γωνιά
Φλόγα Ρουστίκων-ΛΙΒΑΣ
Ρεπό: Α.Ο. Επισκοπής 2010
13η-26η Αγωνιστική
Α.Ο. Επισκοπής 2010-Αγία Γαλήνη
Τάλως Γαράζου-Κεραυνός
Απόλλων-Αναγέννηση ΜΠΣΡ
Ασή Γωνιά-ΑΓΟΔΑ
Λίβας-Φοίνικας
Α.Ο.Μελάμπων-Φλόγα Ρουστίκων
Ρεπό: Αρκάδι Αγγελιανών