Τρίτη 20/11/2018 
RSS Η Σελίδα μας στο facebook Η Σελίδα μας στο youtube Google + instagram
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
Αθλητικά
Αθλητικά
Εκτύπωση
 
ΑΡΤΙΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟΙ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΙ ΦΕΤΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΟΧΩΡΑΣ

Τα 78α Αρκάδια εξελίσσονται

Τα 78α Αρκάδια εξελίσσονται

Γιόρτασαν αισίως 78 χρόνια ζωής. Με την ίδια λαμπρότητα, την ίδια πολυάριθμη συμμετοχή, την ίδια ομορφιά που τα συνοδεύει. Και με τον κάθε χρόνο να προσθέτει το κάτι παραπάνω και ιδιαίτερο σε αυτή την αθλητική και συνάμα πολιτιστική εκδήλωση του Ρεθύμνου.
Τα «Αρκάδια» είχαν και φέτος τον κόσμο τους, τον ενεργό με αθλητική περιβολή και τον επίσης ενεργό αυτόν του εθελοντισμού. Είχαν τους φιλάθλους που συμμετείχαν και επευφημούσαν, που χειροκρότησαν τις προσπάθειες των αθλητών και ένα γήπεδο που γέμισε με μουσική, χορευτές και χρώματα.
Με ακόμη καλύτερη οργάνωση σε χρόνους και σε τελετουργικό, με μεγαλύτερο αριθμό σε συμμετέχοντες, αλλά και με κόσμο (το αναφέρουμε ξανά) που το παρακολούθησε πιο… αναπαυτικά από τα καθίσματα του γηπέδου της Σοχώρας όπου τα φιλοξένησαν, (σε σχέση με πέρυσι όπου τα περισσότερα έλαβαν χώρα στον αύλειο χώρο του κτιρίου της Αντιπεριφέρειας). Το σημαντικό ήταν ένα για την οργανωτική επιτροπή αλλά και για όλους εμάς που τα ζήσαμε από κοντά, τα «78α Αρκάδια», απέκτησαν την δική τους ξεχωριστή θέση στην ιστορία της διοργάνωσης.
Με τα γνωστά αγωνίσματα του Αρκάδιου δρόμου, της ελεύθερης συμμετοχής των 22,4 χλμ., τον αντίστοιχο λαϊκό των 6 χλμ., τον αγώνα δρόμου μαθητών δημοτικών σχολείων, όπου οι μικροί μαραθωνοδρόμοι καλύπτουν μια απόσταση 1.000 μ., το Κρητικό βόλι, τον αγώνα 1 χλμ., των Α.Μ.Ε.Α. αλλά και την σφαιροβολία του, καθώς και τον ημιμαραθώνιο πατινιών και για τους πιο μικρούς λάτρεις τους αντίστοιχους αγώνες τους, η φετινή εκδήλωση διατήρησε το δικό της ξεχωριστό και ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Το πεντάλεπτο της διαφοράς…
Στην φετινή διοργάνωση Αρκαδιοδρόμος αναδείχτηκε ο Χρήστος Χατζάκης-Καζάνης, ο οποίος με επίδοση 1:22:36.993, άφησε 5 ολόκληρα λεπτά πίσω του τον Μανώλη Μπριτζολάκη που πέρασε σαν δεύτερος την «αψίδα» με χρόνο 1:27:36.757. Με μικρότερη διαφορά την 3αδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Γιώργος Κορνάρος που τερμάτισε σε 1:28:27.287. Όσον αφορά το γυναικείο κομμάτι, η Γερμανίδα Τζούλια Μαρία Τρίλινγκ έχει αρχίσει και δημιουργεί την δική της παράδοση στον θεσμό, καθώς όπως πέρσι, έτσι και φέτος ήταν 1η στην αντίστοιχη κατάταξη και 25η στην γενικότερη με το αξιοσημείωτο 1:40:14.090, αφήνοντας και εκείνη από την πλευρά της κάτι παραπάνω από 6' πίσω την δεύτερη του βάθρου, Βερονίκη Παιδούση, που είχε επίδοση 1:46:44.633. Η Κατερίνα Κουκάκη, ήταν εκείνη που κατέκτησε το χάλκινο στο συγκεκριμένο αγώνισμα, καθώς με χρόνο 1:55:12.667, άφησε και εκείνη πίσω της την γνωστή από τις πολυάριθμες συμμετοχές της σε μεγάλες αποστάσεις Σαμπρίνα Κολλέτ.
Η αθλήτρια του ΣΔΥΡ πάντως, ήταν η πρώτη Ρεθεμνιώτισσα δρομέας και έτσι δεν έχασε από την «συλλογή» της ακόμη ένα μετάλλιο.

Και φέτος «παρών» ο Βασίλης Μαγγανάς
Μια μεγάλη μορφή των ρίψεων, ο 63χρονος πλέον, αλλά έφηβος στην αγωνιστικότητα Βασίλης Μαγγανάς, έδωσε ξανά το παρόν στα «Αρκάδια» και επέστρεψε με ένα ακόμη μετάλλιο στις αποσκευές του στην Αθήνα. Με 68 συνολικά μετάλλια σε αγώνες βετεράνων, ο 3 φορές Πανελληνιονίκης στις ρίψεις, ανέβηκε και φέτος στο βάθρο της Κρητικής διοργάνωσης, στο παραδοσιακό «Κρητικό βόλι», αποδεικνύοντας, ότι το πέρασμα των ετών δεν τον αγγίζει. Μετάλλιο κατέκτησε όμως και ο Μανώλης Σφακιανάκης, που αγωνίστηκε και σε αυτή την διοργάνωση με την παραδοσιακή Κρητική ενδυμασία.
Οι πρώτοι σε κάθε κύριο αγώνισμα:

Αρκάδιος δρόμος (22,4 χλμ.)
1. Χρήστος Χατζάκης - Καζάνης      1.22:36
2. Μανώλης Μπριτζολάκης      1.27:36
3. Γιώργος Κορνάρος      1.28:27

Γυναικών
1. Julia Maria trilling      1.40:14
2. Βερονίκη Παιδούση      1.46:44
3. Κατερίνα Κουκάκη      1.55:12

Οι πρώτοι Ρεθεμνιώτες
1.      Βαλάντης Τσάβαλος
2.      Δημήτρης Καραμπίνας
3.      Δημήτρης Πανταζής

6.000μ. - Γενική Κατάταξη
1. Γιάννης Ζερβάκης      20'11''
2. Σταύρος Ζαγκανάς      20'20''
3. Θεόδωρος Τσολάκης      20'32''

Γυναικών
1. Γεωργία Μαριδάκη      24'59''
2. Μαρία Σταγογιάννη      25'07''
3. Μίνα Τακμάκη      28'00''

Κρητικό Βόλι
1. Γιάννης Βασιλόπουλος Αξιακός      14.89
2. Μανώλης Σφακιανάκης ΟΚΑ Πρέβελη      12.97
3. Ιμπραΐμ Φαναρτζής ΓΣ Ιπποκράτης ΚΩ      12.66

Ας δούμε αναλυτικά όλες τις επιδόσεις:

Αρκάδιος δρόμος (22,4 χλμ., τερμάτισαν 148)
Οι πρώτοι 10 δρομείς
1.      Χρήστος Χατζάκης-Καζάνης      1:22:36.993
2.      Μανώλης Μπριτζολάκης      1:27:36.757
3.      Γιώργος Κορνάρος      1:28:27.287
4.      Βαλάντης Τσάβαλος (ΣΔΥΡ)      1:30:16.673
5.      Μάνος Φιλιππάκης      1:30:22.900
6.      Μανούσος Βιζυράκης      1:30:40.537
7.      Δημήτρης Καραμπίνας      1:31:35.327
8.      Δημήτρης Πανταζής      1:32:51.957
9.      Μανώλης Κωνσταντουλάκης      1:33:39.670
10.      Γιάννης Παναγιωτάκης      1:33:55.773

Θέσεις: 11-20:
11. Παντελής Μωραϊτάκης 1:34:02.303. 12. Θωμάς Στρατάκης 1:34:40.167, 13. Γιώργος Πετρουλάκης 1:34:48.593, 14. Αντώνης Δασκαλάκης 1:35:08.493, 15. Γιώργος Κανακάκης (ΣΔΥΡ) 1:35:17.827, 16. Δημήτρης Ηλιάκης 1:36:04.603, 17. Δημοσθένης Μαρίφογλου 1:36:20.327, 18. Νίκος Δουρουντάκης 1:36:48.537, 19. Ράφαελ Βαν ντενΜπροκ 1:37:57.247. 20. Κωνσταντίνος Βροντάκης 1:38:13.890.

Θέσεις 21-30:
21. Νικόλαος Σιδηρόπουλος 1:39:25.053, 22. Μανώλης Γιακουμάκης 1:39:32.490, 23. Βασίλης Κάτσης 1:39:42.823, 24. Γιάννης Φουντουλάκης 1:39:56.407, 25. Τζούλια Μαρία Τρίλινγκ 1:40:14.090, 26. Βασίλης Δημητρέλος 1:40:31.880, 27. Γιώργος Πρωτοπαπαδάκης 1:40:32.097, 28. Θωμάς 1:40:41.670, 29. Σάιμον Μάδερ 1:41:14.917, 30. Νίκος Πενθερουδάκης 1:42:59.070.

Θέσεις 31-40:
31. Γκόρναρντ Έντουαρτς 1:43:00.470, 32. Σπύρος Χατζηφώτης 1:43:27.320, 33. Σταύρος Κυδωνάκης 1:43:42.537, 34. Αρτέμης Μαριδάκης 1:44:06.617, 35. Αβραάμ Αποστολακάκης 1:44:30.537, 36. Παναγιώτης Γιαννικόπουλος 1:44:43.437, 37. Βαγγέλης Σκαλέρης 1:44:45.367, 38. Αλκιβιάδης Τέσκος 1:44:54.393, 39. Βαγγέλης Κουγεντάκης 1:45:06.780, 40. Μανώλης Μανουσογιαννάκης 1:45:22.997.

Θέσεις 41-50:
41. Παύλος Μαυρομουστακάκης 1:45:30.957, 42. Βερονίκη Παιδούση 1:46:44.633, 43. Ανδρέας Γερασής 1:47:20.303, 44. Παναγιώτης Μόσχου, 1:47:46.803, 45. Νίκος Φραγκιαδάκης 1:47:47.543, 46. Γιάννης Καριεντίδης (ΣΔΥΡ) 1:48:13.007, 47. Πέτρος Χατζηελανίδης 1:48:22.567, 48. Αλέξανδρος Παπαδάκης 1:48:32.243, 49. Δημήτρης Τσιτονάκης 1:48:32.530, 50. Δημήτρης Νούκας 1:48:32.623.

Θέσεις 51-60:
51. Ζαχαρίας Καλλέργης 1:48:38.477, 52. Μιχάλης Χρυσοχεράκης 1:49:40.570, 53. Σταύρος Γαλερός 1:50:38.180, 54. Νίκος Σκυριανόγλου 1:50:53.597, 55. Μανώλης Μαρκάκης 1:51:06.430, 56. Φράνκ Μπαξεβάνης 1:51:57.407, 57. Αθανάσιος Μίχας 1:52:03.270, 58. Μάικ Κουμνάς 1:52:09.353, 59. Αθανάσιος Κολοτούρος 1:52:48.153, 60. Δημήτρης Περβολιανάκης 1:53:09.657.

Θέσεις 61-70:
61. Αργύρης Ξεκαλάκης 1:53:29.897, 62. Σάββας Δαβαρίας 1:54:31.090, 63. Ανδρέας Καραμπατσάκης 1:54:31.223, 64. Βαγγέλης Μπικάκης 1:54:41.030, 65. Κατερίνα Κουκάκη 1:55:12.667, 66. Κώστας Καραντώνης 1:56:15.687, 67. Γιώργος Ευθυμίου 1:56:22.407, 68. Λουκάς Κωνσταντινίδης 1:56:22.917, 69. Μανώλης Πετειναράκης (ΣΔΥΡ) 1:57:01.673, 70. Αλεξάνδρι Ξέρα 1:58:41.230.

Θέσεις 71-80:
71. Στέλιος Αλεβυζάκης 1:59:37.653, 72. Αντώνης Σπέρτος 2:00:03.580, 73. Μιχάλης Βαμιεδάκης 2:00:29.707, 74. Μιχάλης Φουρναράκης 2:00:46.390, 75. Γιώργος Τσαγκαράκης 2:00:46.527, 76. Σταύρος Αυγουλαδάκης 2:00:49.223, 77. Χριστόφορος Μπάτσος 2:01:11.577, 78. Νάι Μπαγκιγουαντ 2:01:17.930, 79. Γιάννης Καλογεράκης 2:02:05.060, 80. Θεόδωρος Βουρβαχάκης 2:02:51.147.

Δρόμος 6 χλμ. (τερμάτισαν οι 260)
Οι πρώτοι 10 δρομείς
1.      Γιάννης Ζερβάκης      0:20:11.784
2.      Σταύρος Ζαγκανάς      0:20:20.690
3.      Θεοδωράκης Τσολάκης      0:20:32.317
4.      Αντώνης Κωστάκης      0:20:39.110
5.      Αντώνης Σπαντιδάκης      0:22:17.137
6.      Βαγγέλης Καζιάλες      0:23:38.314
7.      Παντελής Παραγιουδάκης      0:23:38.724
8.      Μανώλης Λουκάκης      0:24:10.614
9.      Βασίλης Μιχαηλίδης      0:24:11.290
10.      Γιάννης Μαραβελάκης      0:24:44.040

Θέσεις 11-20:
11. Γεωργία Μαριδάκη 0:24:59.467, 12. Μαρία Σταγογιάννη 0:25:07.584, 13. Νίκος Παπουτσιδάκης 0:25:33.057, 14. Γιώργος Κουγεντάκης 0:25:35.830, 15. Γιάννης Μαμαλάκης 0:25:36.700, 16. 0:25:40.747, 17. Ευάγγελος Σούφης 0:25:52.057, 18. Λευτέρης Μαμαγκάκης 0:25:57.744, 19. Μάνος Γρυφάκης 0:26:08.920, 20. Δημήτρης Μπιτζές 0:26:19.597.

Θέσεις 21-30:
21. Αντώνης Χατζημαρκάκης 0:26:21.417, 22. Γιάννης Χατζηιωαννίδου 0:26:37.747, 23. Μιχάλης Καρκάνης 0:27:13.950, 24. Γιάννης Γυπάκης 0:27:14.344, 25. Κωνσταντίνος Ήλκος, 0:27:19.404, 26. Σταύρος Καλλιτσουνάκης (Kinesis) 0:27:55.927, 27. Μίνα Τακμάκη 0:28:00.074, 28. Βαγγέλης Φανουργάκης 0:28:18.00, 29. Γιώργος Κουναλάκης 0:28:21.504, 30. Μιχαήλ Βόλακας 0:28:26.997.

Θέσεις 31-40:
31. Μαρία Ζαραφωνίτη 0:28:28.60, 32. Παύλος Χαραλαμπίδης 0:28:33.260, 33. Σπύρος Σηφακάκης 0:28:35.510, 34. Νίκος Παρασύρης 0:28:42.084, 35. Μαρίτα Παπαβασιλείου (ΣΔΥΡ) 0:28:50.224, 36. Κωνσταντίνος Καλιοντζής 0:28:54.384, 37. Γιάννης Τζανακάκης 0:28:57.890, 38. Νίκος Γαζανός 0:29:01.820, 39. Γιάννης Τζωρτζινάκης 0:29:03.760, 40. Μισέλ Σάλντερ 0:29:07.977.

Θέσεις 41-50:
41. Εμμανουήλ Γάσπαρης 0:29:08.067, 42. Αντώνης Λουκάκης 0:29:12.147, 43. Γιώργος Βεργίτσης 0:29:17.447, 44. Νικόλας Πέτσας 0:29:23.034, Τζούλια Σουντόλσκα (Kinesis) 0:29:23.554, 46. Γιώργος Μακατουνάκης 0:29:32.840, 47. Μαριγιάννα Δροσάκη 0:29:48.760, 48. Νίκος Καλλέργης (ΣΔΥΡ) 0:29:52.004, 49. Αλεξάνδρα Βραβορίτη 0:29:54.964, 50. Αντώνης Κοντοπίδης 0:29:56.224.

Θέσεις 51-60:
51. Μιχάλης Καρουσάκης 0:30:07.854, 52. Γιάννης Φωτάκης 0:30:11.157, 53. Δημήτρης Σωπασουδάκης 0:30:13.047, 54. Νικόλαος Τζωρτζάκης 0:30:26.114, 55. Δημήτρης Κασάμπαλης 0:30:30.787, 56. Γεράσιμος Μαρκάκης 0:30:32.584, 57. Αγγελίνα Ταξιάρχη 0:30:32.607, 58. Ευθυμία Κατραντζή 0:30:32.690, 59. Μανώλης Μανιαδάκης 0:30:34.744, 60. Γρηγόρης Μητρόπουλος 0:30:48.987.

Δυναμικό βάδην Αρκάδιας διαδρομής (22.4 χλμ.)
(Τερμάτισαν 24 αθλητές)
1.      Απόστολος Αϊβαλιώτης      2:52:37.337
2.      Γιάννης Δαφνομήλης      2:52:37.367
3.      Βασίλης Μανουσάκης      2:52:37.367
4.      Κωνσταντίνος Κοτζαμπουζούκης      2:52:37.383
5.      Ευθάλιος Πελαντής (ΣΔΥΡ)      3:24:29.683
6.      Ευμορφία-Άννα Τζαγκαράκη      3:27:05.097
7.      Μανώλης Τζαγκαράκης      3:27:05.097
8.      Ράνια Τελοπούλου (ΣΔΥΡ)      3:27:05.097
9.      Άγνωστος      3:27:05.107
10.      Καλλιόπη Βροντάκη      3:27:05.107

Θέσεις 11-24:
11. Παναγιώτης Βροντάκης 3:27:05.107, 12. Παναγιώτης Κυριακόπουλος 3:27:05.107, 13. Κωνσταντίνος Ζησιμόπουλος 3:27:05.117, 14. Χρυσή Ζουρμπάκη 3:46:02.620, 15. Χρυσούλα Πρωτογεράκη 3:46:02.620, 16. Άγνωστος 3:48:32.907, 17. Ελένη Νικολακάκου (Kinesis) 3:56:20.740, 18. Αποστολία Σαλβαράκη 3:58:25.587, 19. Αντωνία Δασκαλάκη 3:58:25.587, 20. Μανώλης Καρινιωτάκης 4:17:44.330, 21. Γεωργία Ανυφαντάκη 4:17:44.330, 22. Πόπη Κοτσίφη (Kinesis) 4:17:44.337, 23. Κωνσταντίνος Τσιμπίδης 4:17:44.337, 24. Μαρία Σταγάκη 4:17:44.337.
Αφήστε το σχόλιό σας
spacer
Ονοματεπώνυμο
Σχόλιο


Δείτε επίσης:
Μαρία Τσιριμονάκη
Ατζέντα Εκδηλώσεων
Ατζέντα Εκδηλώσεων
border
ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ
border
RSS
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
Το αρχείο μας σύντομα κοντά σας
Κατηγορίες:
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
Σας ακούμε:
Copyright 2018  Ρεθεμνιώτικα Νέα όροι χρήσης | πολιτική απορρήτου | επικοινωνία