Τρίτη 20/08/2019 
RSS Η Σελίδα μας στο facebook Η Σελίδα μας στο youtube Google + instagram
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
Αθλητικά
Αθλητικά
Εκτύπωση
 
2ο ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΡΑΣΙΝΟΥ, ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ

Πολύχρωμες εμπειρίες τένις

Πολύχρωμες εμπειρίες τένις
15/05/2019
Το 2ο Παγκρήτιο Τουρνουά χρωματιστών γηπέδων πραγματοποιήθηκε από τον Όμιλο Αντισφαίρισης Ρεθύμνου στο ΔΑΚ Γάλλου. Η οργάνωση αλλά και η αγωνιστικότητα των παιδιών ήταν άκρως ικανοποιητική. Το ευχάριστο ήταν ότι πάνω από 90 παιδιά από όλη την Κρήτη έλαβαν μέρος στους αγώνες των τριών κατηγοριών.
Δικαίωμα συμμετοχής είχαν μικρά παιδιά από 5 έως 10 ετών, ενώ οι αγώνες ήταν χωρισμένοι σε 3 κατηγορίες: Κόκκινο γήπεδο για παιδιά ηλικίας 5-6 χρονών, πορτοκαλί γήπεδο για παιδιά 7-8 χρονών και πράσινο γήπεδο για παιδιά 9-10 χρονών.
Ανεξάρτητα με τα όποια τελικά αποτελέσματα, το πιο σημαντικό ήταν πως, όλα τα παιδιά έπαιξαν και διασκέδασαν αρκετές ώρες, μιας και οι αγώνες αυτοί δεν έχουν ανταγωνιστικό χαρακτήρα, αλλά είναι ομαδικοί.
Τον Όμιλο Αντισφαίρισης Ρεθύμνου εκπροσώπησαν οι εξής αθλητές:
Πράσινη Μπάλα: Ηρακλής Καλογριδάκης, Παντελής Τσαγλιώτης, Μάριος Σωπασουδάκης και Γιάννης Σπυριδάκης.
Πορτοκαλί μπάλα: Ηρακλής Καλογριδάκης, Παντελής Τσαγλιώτης, Ευαγγελία Κοκκινάκη και Έλενα Κοτζαμπασάκη.
Κόκκινη Μπάλα: Χάρης Μαστέλος, Δημήτρης Καλογριδάκης και Μανωλία Κοτζαμπασάκη.

Χανιά: Στον τελικό η Αθηνά Ηλιάκη - Στον ημιτελικό ο Νίκος Νίνος
Παράλληλα με την διεξαγωγή του παραπάνω τουρνουά, σε καθαρά αγωνιστικό κορτ στον ΟΑ Σούδας, στον ΟΑ Χανίων και στον ΑΑ Χανίων πραγματοποιούνταν το Πρωτάθλημα τένις Ε3 για 19η εβδομάδα το οποίο αφορά ηλικιακές κατηγορίες 12-16, 14ων και 14-16 ετών αντίστοιχα.
Οι τενίστες-στριες που έλαβαν μέρος ήταν δεκάδες σε αριθμό από όλη την Κρήτη.
Με τον Όμιλο Αντισφαίρισης Ρεθύμνου συμμετείχαν οι, Σοφοκλής Παρασύρης, Γιάννης Σπυρόπουλος, Μιχάλης Μαυρομάτης και Αθηνά Ηλιάκη και την κατηγορία Αγόρια - Κορίτσια 12, Γιώργος Κατημερτζόγλου, Μάνος Ντινόπουλος, Εμμανουήλ Σηφάκης, Νίκος Νίνος και Φωτεινή Γιορταμάκη για τα Αγόρια - Κορίτσια 14 και ο Νίκος Σπυρόπουλος για τα Αγόρια 16.
Είναι αλήθεια ότι, όλα τα παιδιά πραγματοποίησαν ικανοποιητικές εμφανίσεις, πολλά απ' αυτά δε, κατάφεραν να ξεπεράσουν κάθε προσδοκία.

Η 2η θέση της Α. Ηλιάκη
Πρώτα-πρώτα στην κατηγορία Κ-12, η Αθηνά Ηλιάκη πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, καθώς έφτασε μέχρι τον τελικό, κατακτώντας την 2η θέση. Πιο συγκεκριμένα, στους «16» κέρδισε την Άννα Κολοκυθά (ΟΑ Χανίων) και στην «8αδα» την Αθηνά Λαγουδάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ), φτάνοντας στον ημιτελικό με αντίπαλο την Μιχαέλα Παρασκευαϊδη (Ηράκλειο ΟΑΑ) και Νο2 του ταμπλό, την οποία και νίκησε.
Φτάνοντας λοιπόν στον τελικό, ηττήθηκε από την Ευαγγελία - Ελένη Λαμπράκη (Ηράκλειο ΟΑΑ), κατακτώντας όμως τη 2η θέση.
Στην ίδια κατηγορία στα αγόρια -12, ο Σοφοκλής Παρασύρης και ο Γιάννης Σπυρόπουλος ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ στον γύρο των «32», ο πρώτος από τον Ηλία Δολιανίτη (Ηράκλειο ΟΑΑ) και ο δεύτερος από τον Στέφανο Βεγόπουλο (Φιλία ΤΚ). Όσο για τον Μιχάλη Μαυρομάτη, αν και τραυματισμένος, έλαβε μέρος στο τουρνουά, κερδίζοντας στους «16» τον Χαράλαμπο Μαρή (ΟΑ Χανίων). Την πρόκριση στην «8αδα» την έχασε από τον Αρτέμη Ματζοράκη (ΟΑ Σούδας).

Η 3η θέση του Ν. Νίνου
Στην κατηγορία των αγοριών -14, η καλύτερη ήταν αυτή που πραγματοποιήθηκε από τον Νίκο Νίνο, που κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία του. Στους «16» κέρδισε τον Αλέξανδρο Καλατζή (Ηράκλειο ΟΑΑ), ενώ στην «8αδα» τον Ιωάννη Βελεντάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ), φτάνοντας στον ημιτελικό όπου ήρθε αντιμέτωπος με τον Δημήτρη Μπουνάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ) από τον οποίο και ηττήθηκε. Ο Γιώργος Κατημερτζόγλου, έφτασε μέχρι τους 16, νικώντας στους 32 τον Νικόλα Μπουτούλια (ΑΟ ΛΑΤΩ Αγ. Νικολάου), χάνοντας στη συνέχεια από τον νικητή της κατηγορίας Σπυρίδωνα Καρακώστα (Ηράκλειο ΟΑΑ). Στους 16 έφτασε και ο Μάνος Ντινόπουλος, νικώντας αρχικά τον Σιγαλό Διονύση (ΑΣ Υγείας) και χάνοντας από τον Ιωάννη Βελεντάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ). Παρόμοιες επιδόσεις είχε και ο Εμμανουήλ Σηφάκης, ο οποίος ηττήθηκε στους 16 από τον Βεγόπουλο Χαράλαμπο (Φιλία ΤΚ). Η Φωτεινή Γιορταμάκη στην κατηγορία Κ-14, έφτασε στην 8αδα, αφού πρώτα κέρδισε την Φωτεινή Καραβιτάκη (ΟΑ Χανίων) και χάνοντας αργότερα από την Ευσταθία Βογιατζάκη (ΟΑ Σούδας).
Τα Αγόρια 16 εκπροσώπησε ο Νίκος Σπυρόπουλος, ο οποίος νίκησε στους 16 τον Στυλιανό Πετράκη (ΟΑ Χανίων) και ηττήθηκε στην «8αδα» από τον Γιώργο Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας).
Αφήστε το σχόλιό σας
spacer
Ονοματεπώνυμο
Σχόλιο


Μαρία Τσιριμονάκη
Μάνος Αστρινός
Ατζέντα Εκδηλώσεων
Ατζέντα Εκδηλώσεων
border
ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ
border
RSS
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
Το αρχείο μας σύντομα κοντά σας
Κατηγορίες:
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ - Η μεγαλύτερη εφημερίδα του Ρεθύμνου με συνεχή ροή ειδήσεων και καθημερινά ρεπορτάζ
Σας ακούμε:
Copyright 2019  Ρεθεμνιώτικα Νέα όροι χρήσης | πολιτική απορρήτου | επικοινωνία